LA REINE DANSE

Muzyka i taniec… Muzyka i taniec to wszystko, czego człowiekowi potrzeba!

— Molier

O PROJEKCIE

W 2025 roku mija równo 300 lat od koronacji Marii Leszczyńskiej na królową Francji. Małżeństwo Ludwika XV ze „skromną panną” wywołało wielkie zdziwienie i uważano je wręcz za mezalians. Maria Leszczyńska zapisała się jednak w historii jako uwielbiana przez lud „dobra królowa”, była też osobą gruntowanie wykształconą, oczytaną i władającą obcymi językami (francuskim, niemieckim, szwedzkim, włoskim i łaciną). Znana też była z umiłowania muzyki, razem z córkami organizowała w Wersalu koncerty kilka razy  w tygodniu, umiała grać na klawesynie, gościła w pałacu muzyczne gwiazdy swoich czasów, m.in. młodego Mozarta. 

Z tej okazji zespół Régence sonore przypomina muzykę epoki Marii Leszczyńskiej. Program koncertu składa się z najpiękniejszych utworów, które rozbrzmiewały w Wersalu w czasach jej panowania, zaczynając od uwielbianego przez królową Jeana Baptiste Lully’ego, którego opery w XVIII wieku nadal były wznawiane i grane, przez Francoisa Couperina, nadwornego nauczyciela muzyki, którego koncertów Maria słuchała w każdą niedzielę i Jeana Marie Leclaire’a, królewskiego „ordinaire de la musique du roi”.  Finał stanowi wirtuozerski utwór Marina Marais, mistrza violi da gamba. Na tym instrumencie grała również córka Marii Leszczyńskiej i Ludwika XV, Anna Henrietta, a kompozycje Marais'a stanowiły jej ulubiony repertuar. Zespół  Régence sonore przeniesie słuchaczy w tamte czasy, wykonując muzykę na instrumentach z epoki i w sposób historycznie poinformowany. Usłyszymy klawesyn, wiolonczelę barokową, skrzypce, i flety proste. W takiej bowiem formie najczęściej słuchano muzyki w XVIII wieku - nie tylko w teatrze, z wielką orkiestrą, ale także w kameralnych aranżacjach, granych w zaciszu pałacowych salonów. 

PROGRAM KONCERTU

FRANCOIS COUPERIN

Huitiéme Concert dans le goût Théatral

  • Ouverture Grande Ritournéle.

  • Gravement

JEAN-BAPTISTE LULLY

Atys, akt IV, scena V:

  • Air, Chœur des Fleuves Que l’on chante, que l’on danse

  • Air D’une constance extrême

  • Chœur Un grand calme est trop fâcheux

WYKONAWCY

RÉGENCE SONORE, założony przez polskie artystki, łączy osiągnięcia naukowe najważniejszych europejskich ośrodków edukacji w zakresie muzyki dawnej z wyrazistą osobowością artystyczną oraz zaangażowaniem w kształtowanie przyszłości branży muzycznej. Debiutem konkursowym młodego zespołu był konkurs händlowski w Getyndze GHC2024, na którym międzynarodowe jury przyznało artystkom dwie z pięciu dostępnych nagród.

W maju 2024 zespół został przyjęty do prestiżowego programu rozwoju karier Sustainability-Eemerging, zrzeszającego najbardziej utalentowane zespoły w dziedzinie muzyki dawnej w Europie. Dzięki wsparciu zapewnionemu przez dotacje unijne Creative Europe, w latach 2024-2026 zespół prowadzony będzie przez specjalistów na ścieżce rozwoju przyszłych liderów branży muzycznej, tworząc strategie działania w duchu wszechstronnie zrównoważonego rozwoju artystycznego i gospodarczego.

Postulaty programu znajdują odzwierciedlenie zarówno w twórczości artystycznej zespołu, jak i w jego zaangażowaniu społecznym i działalności outreach. Poza koncertami dla wiodących festiwali muzyki dawnej (Internationale Händel-Festspiele; Musikfestspiele Potsdam-Sanssouci; Festiwal Ogrody Muzyczne, Muzyka Dawna w Wilanowie), artystki angażują się w projekty edukacyjne oraz wydarzenia mające na celu nawiązanie dialogu z nową publicznością oraz wprowadzenie muzyki dawnej do nieoczywistych przestrzeni i środowisk niedoświadczonych w odbiorze kultury wysokiej.

Uniwersalny przekaz artystyczny RÉGENCE SONORE trafia do bardzo zróżnicowanej demografii słuchaczy, a dzięki połączeniu muzycznego profesjonalizmu z wrażliwością społeczną i empatią, zespół zyskuje uznanie zarówno najbardziej doświadczonych specjalistów z dziedziny muzyki dawnej, jak i zachwyt i entuzjazm nowicjuszy.

DIVERTISSEMENT jest zespołem tanecznym specjalizującym się w tańcu historycznym z XVII i XVIII wieku. Od lat promuje taniec barokowy, występując w teatrach, filharmoniach, a także w historycznych wnętrzach. Tworzy choreografie na potrzeby koncertów i przedstawień teatralnych. Każdy występ jest dopracowany, profesjonalnie przygotowany, opiera się na artystycznym opracowaniu tańców z epoki i przedstawieniu ich w atrakcyjnej i przystępnej formie. Tancerki zespołu występują w ręcznie zdobionych kostiumach, szytych na wzór barokowych obrazów i rycin, które wraz z choreografiami i muzyką tworzą niezapomniane widowisko.

Artystki zespołu DIVERTISSEMENT prezentowały taniec barokowy w wielu prestiżowych miejscach w Polsce (m.in. Zamek Królewski, Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S1, Teatr Stanisławowski, Pałac w Wilanowie) oraz za granicą (Niemcy, Szwajcaria). Występy zespołu można było również oglądać w telewizji (TVP Kultura).

Zuzanna Grzegorowska, kierownik artystyczna DIVERTISSEMENT, od 2019 roku współpracuje z Fundacją Concert Spirituel, tworząc choreografie na koncerty oraz prowadząc warsztaty i wykłady na temat tańca historycznego. Jest autorką choreografii m.in. do “Mieszczanina Szlachcicem” (J.B.Lully), “Les Caracteres de la Danse” (J.F.Rebel), “Acteona” (M.A.Charpentier) oraz fragmentów pierwszych polskich wykonań “Ballet Royal de la Nuit (J.de Cambefort) i opery “Atys” (J.B.Lully). Od 2022 roku prowadzi zajęcia z tańca barokowego i renesansowego na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego im.F.Chopina w Warszawie.

VIDEO

Nagrania live z koncertu w Studio Koncertowym Polskiego Radia S1 w Warszawie

 Kontakt